Velkommen til Klægdalen 30 – et virkelig lækkert og gennemført stilrent sommerhus, bygget i 2024. Med en størrelse på 120m2 er her rummeligt og god plads til seks personer, der ønsker at tilbringe en dejlig ferie sammen i det vestjyske. Beliggenheden er helt i top med kun 250 meter til det brusende og rå Vesterhav, hvor I kan nyde lange gåture på den smukke sandstrand, mens I lytter til bølgerne.
To dejlige badeværelser og egen sauna på Klægdalen 30
Klægdalen 30 byder jer velkommen til en dejlig opholdsstue som er i direkte forbindelse med stuen. Interiøret er stilrent og indretningen er lys og venlig. Køkkenet er fuldt udstyret med alt det nødvendige køkkenudstyr og opvaskemaskinen klarer hurtigt opvasken. Skulle I få brug for at vaske tøj under jeres ophold, er der en vaskemaskine i sommerhuset til fri afbenyttelse.
Sommerhuset er fordelt på tre soverum, hvoraf de to har dobbeltseng. Der er to dejlige badeværelser, der begge er udstyret med gulvvarme og i det ene finder I husets sauna, som helt sikkert vil være et hit på ferien. Her kan I sidde og slappe af og glemme alt om hverdagens stress og jag og bare lade tankerne flyve.
Lækker terrasse og kun 250 meter til havet
Fra opholdsstuen er der udgang til terrassen udenfor. Her finder I både havemøbler og grill til fri afbenyttelse, så I kan tilberede et dejligt måltid mad ude på terrassen mens I nyder solen. Efter I har gået en lang gåtur ved stranden, kan I skylle fødderne af under udebruseren eller blot blive kølet ned efter en lang, solrig sommerdag. Udebruseren er tilgængelig i perioden april til november.
Sommerhuset ligger kun et stenkast fra havet og efter blot 250 meter står I med fødderne i det fine hvide sand og kan nyde det fantastiske Vesterhav.
Houvig – smukt naturområde
Området i Houvig er ideelt til en god og rolig ferie i flotte omgivelser. Det smukke kuperede klitlandskab indbyder til lange gåture og fra området er der også flot uspoleret udsigt over markerne ved Stadil Fjord med det fantastiske fugleliv.
I gårdbutikken i Houvig er der rig mulighed for at købe lokale specialiteter. Er I til fisk, så kør en lille tur til den gamle købstad Ringkøbing eller fiskerbyen Hvide Sande, her er der rig mulighed for at finde netop det.
Det siger vores gæster om sommerhuset J6290
Ein sehr schönes Ferienhaus. Wir sind angekommen und fühlten uns sofort zu Hause. Ein großer Wohlfühlfaktor der Wohn- und Küchenbereich mit den großen Fensterfronten und dem besonderen Interieur. Sehr gelungen!
Dieses Ferienhaus war einfach perfekt! Von der ersten Sekunde an haben wir uns unglaublich wohlgefühlt. Die Einrichtung ist mit viel Liebe zum Detail gestaltet, gemütlich und gleichzeitig stilvoll. Alles war neu und sauber, und die Ausstattung ließ keine Wünsche offen. Die Lage war traumhaft. Wir haben jede Minute genossen und kommen definitiv wieder. Ein echtes Juwel für eine erholsame Auszeit!
Das Ferienhaus ist sehr modern eingerichtet und perfekt ausgestattet.Wer Ruhe und Erholung sucht, ist hier super aufgehoben.Der Strand ist in Kürze erreichbar.
Die Terrasse lädt selbst in der kälteren Jahreszeit zum Verweilen ein und gemütliche Zeiten sind im Haus garantiert.
Køkken:
Køleskab, fryser (60 L), microbølgeovn, opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, fladskærms-tv, parabol (tyske kanaler), radio.
Bad:
2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
2 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Gratis trådløs internet, sauna, vaskemaskine, tørretumbler, trælaminat med gulvarme i stue, trælaminat med gulvarme i soveværelse, varmepumpe, lukket terrasse, overdækket terrasse, åben terrasse, havemøbler, liggestole, Gasgrill, redskabsrum, Ladestik til el-bil, Chromecast, Udebruser.
Henter data...
7.238
7.798
7.238