Book to uger i F-sæsonen og spar 25%.
Velkommen til Baunebjergvej 1 i det naturskønne ferieområde, Haurvig ved Vesterhavet. I det charmerende feriehus har de 88 velindrettede kvadratmeter plads til op til 6 personer, og er derfor ideelt for familier eller venner, der rejser sammen. Slap af foran brændeovnen eller i spaen og saunaen, eller nyd lange gåture ved den nærliggende Vesterhav.
Familiehygge og afslapning i spa og sauna
På Baunebjergvej 1 indeholder fælles opholdsområdet åbent køkken og spiseplads samt sofagruppe med brændeovn. De træbeklædte vægge og lofter er åben til kip, det fine trægulv og den hyggelige indretning skaber en harmonisk feriestemning. Slap af på sofaen eller i læsestolen og nyd en god bog eller fjernsynet, mens ilden knitrer i brændeovnen og skaber en hyggelig atmosfære. Alternativt kan I opvarme huset med den energibesparende varmepumpe, som hurtigt og effektivt sørger for et behageligt indeklima og en god temperatur.
Det åbne køkken er veludstyret og indbyder til tilberedning af lækre måltider, og opvaskemaskinen tager sig af opvasken bagefter. Så har I tid til at nyde spaen eller en tur i saunaen, som er placeret i badeværelset med dagslys og bruser. Der er også et praktisk gæstetoilet, så I kan dele jer op. Efter en god nats søvn i de 2 soveværelser med dobbeltsenge og 2 soveværelser med tre enkeltsenge i alt, vil I vågne op veludhvilede. Bemærk, at den friske vesterhavsluft gør noget godt for nattesøvnen.
Lukket terrasse til afslapning og ophold i det fri
Fra opholdsområdet kan I gå ud på den lukkede og delvist overdækkede terrasse. Her kan I lade de små børn lege frit, uden at de kommer ud på den store naturgrund. Behagelige havemøbler og liggestole indbyder til afslapning. Nyd en forfriskning og den friske havluft, mens børnene leger på gyngen eller spiller vikingeskak. Afslut feriedagen med at tilberede aftensmaden på grillen og nyd den under åben himmel. I kan stadig nå en hyggelig gåtur til stranden og opleve solnedgangen i Vesterhavet før sengetid.
Sand, strand, natur og eventyr
Velkommen til det idylliske ferieområde, Haurvig på landtangen Holmsland Klit. Dette naturskønne område på den danske vestkyst tilbyder mange muligheder for en uforglemmelig ferie. Nyd de brede sandstrande til solbadning, svømning og beach-volley. Vesterhavet og Ringkøbing Fjord er perfekte til vandsport som windsurfing, kitesurfing og fiskeri. For de aktive er der fremragende vandre- og cykelstier i de omkringliggende klitter og skove. Udforsk fuglereservatet Tipperne, ideelt for naturelskere og fuglekiggere – husk kikkert. Besøg den hyggelige havn i Hvide Sande, hvor der også er et bredt udvalg af fiskebutikker og -restauranter. Prøv nogle af de lækre fiskespecialiteter på de lokale restauranter og nyd den afslappede atmosfære i havnebyen, mens I går en tur gennem de lokale butikker.
Det siger vores gæster om sommerhuset D3461
Es ist ein sehr schönes Ferienhaus was den typischen dänischen Charme ausstrahlt und trotzdem modern ist. Die Betten sind super bequem. Das Badezimmer mit Sauna und Wirllpool lädt zum Entspannen ein falls das Wetter nicht mitspielt. Der Kamin im Wohnzimmer lädt zu einem geselligen Abend an kalten Tagen ein. Vom Esszimmer hat man den besten Blick auf die Dünen.
Køkken:
Køleskab, fryser (30 L), microbølgeovn, opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, fladskærms-tv, parabol (danske og tyske kanaler).
Bad:
Tømmespa, 1 badeværelse (Gulvvarme), 1 gæstetoilet.
Sovepladser:
2 Dobbeltsenge, 3 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, vaskemaskine, trægulv i stue, trægulv i soveværelse, varmepumpe, afskærmet terrasse, lukket terrasse, overdækket terrasse, havemøbler, liggestole, grill, gynge, redskabsrum.
Henter data...