Med en fantastisk beliggenhed på en flot kuperet klitgrund i første klitrække, kun 140 meter fra stranden, ligger dette skønne luksussommerhus med stråtag. Sommerhuset til 10 personer er opført i de bedste materialer, og i samme stil som de smukke gamle klitgårde, der er karakteristiske for Holmsland Klit. Her får I virkelig mulighed for at slappe af på ferien, eftersom der både er sauna og spabad i ferieboligen.
Luksuriøst sommerhus til 8 personer med brændeovn, sauna og spabad
I Klegods smukke klitlandskab, med en af områdets nok bedste placeringer i første klitrække, ligger dette luksuriøse sommerhus med plads til hele familien. Her får I en indbydende moderne indretning med masser af lys og højt til loftet.
Det femstjernede sommerhus inviterer til masser af afslapning og mulighed for at tanke ny energi på ferien. I kan for eksempel læne jer tilbage i sofaen med en god bog og et glas rødvin, mens brændeovnen knitrer i baggrunden. I kan også søge mod det største af sommerhusets 2 badeværelser, der er indrettet med både sauna og spabad; her er velvære virkelig i højsædet.
Det store køkkenalrum ligger i åben forbindelse med stuen, og køkkenet er udstyret med opvaskemaskine, mikroovn og køle-fryseskab. Opholdsstuen er udstyret med gulvvarme og indrettet med flotte kvalitetsmøbler og fladskærms-TV, ligesom feriehusets 4 soveværelser alle har eget TV. Der er en hyggelig hems – den perfekte lille hule til børnene.
Fantastisk beliggenhed i Klegod – smuk udsigt og kun 140 meter til stranden
Fra stuen er der udgang til den store sydvestvendte terrasse, hvor I kan nyde den smukke udsigt til Klegods storslåede klitlandskab, slappe af på liggestolen eller holde en hyggelig grillaften. Sommerhuset byder på 2 flisebelagte terrasser, hvor ferien kan nydes totalt ugeneret – den ene er afskærmet, og den anden er helt lukket (særligt praktisk, hvis I har hunden med på ferien). Der er også sandkasse og gyngestativ med rutsjebane på grunden til glæde for de yngste feriegæster.
Sommerhusets beliggenhed er helt fantastisk, og ud over at I har en smuk udsigt til det uberørte klitlandskab, bor I kun 140 meter fra stranden. Få minutter til fods, og så har I nået vandkanten og den kilometerlange sandstrand, som året rundt inviterer til fascinerende naturoplevelser og er et mekka for både store, små og firbenede feriegæster.
Den hyggelige badeby Søndervig ligger omtrent 5 kilometer væk, og her kan I klare alt fra dagligvareindkøb til restaurantbesøg.
Det siger vores gæster om sommerhuset H5322
Als erstes fällt der fantastische Ausblick auf. Man sitzt im Wohnzimmer, schaut direkt in die Dünen und hört das Meeresrauschen. Einfach fantastisch. Rund um das Haus bieten sich Sitz- bzw. Liegegelegenheiten. Die Aufteilung ist sehr schön, mit zwei getrennten Schlafbereichen.
Das Haus hat eine perfekte Lage in 1. Reihe zum Strand.
Es ist ausreichend groß für 8 Personen und Hunden.
Die Ausstattung der Küche ist gut und ausreichend vorhanden. Das Haus ist in einem gesamt guten und gemütlichen Zustand. Wir würden wiederkommen
Wunderschönes Haus mit Panoramaussicht auf die Dünen. Herrlich ruhig gelegen. Auf der Terrasse kann man dem Wellenrauschen lauschen und bei schlechtem Wetter entschädigt der Ausblick vom Sofa durch die bodentiefen Fenster. Der Strand ist nur wenige Meter entfernt. Der Kamin hat genug Kraft, das Haus in Kürze aufzuheizen, wir haben keine Heizung benötigt.
Wir haben uns rundum wohl gefühlt!
Køkken:
Køleskab m. frostboks, microbølgeovn, opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, fladskærms-tv, parabol (tyske kanaler), dvd, radio.
Bad:
Tømmespa, 2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
6 Dobbeltsenge, 4 Enkeltsenge, Soveplads Hems
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, vaskemaskine, tørretumbler, klinker i soveværelse, lukket terrasse, åben terrasse, havemøbler, liggestole, grill, sandkasse, gynge.
Henter data...
7.178
6.168
6.168