Førsteklasses sommerhus med enestående og helt ugeneret beliggenhed på en klitgrund i Årgab. Fra huset og terrassen er der en fantastisk udsigt til fjorden mod øst og det smukke klitlandskab mod vest. Til huset hører bl.a. en ny tilbygning med dobbeltværelse og badeværelse med gulvvarme.
Unikt sommerhus i Årgab
Utroligt skønt sommerhus med en af de smukkeste beliggenheder i området Årgab syd for Hvide Sande. Huset ligger højt på en klit og alligevel helt ugeneret og med fantastik flot udsigt. På terrassen mod øst er der som regel læ og her har du en pragtfuld udsigt mod Ringkøbing Fjord. På den delvist overdækkede og naturligt afskærmede terrasse mod vest har du første parket til klitten og det smukke landskab.
Lyst og indbydende sommerhus
Det flotte, rummelige sommerhus er lyst og indbydende og har masser af lysindfald fra de store vinduespartier mod øst og vest samt ovenlysvinduet i opholdsstuen. Huset er indrettet med 3 fine soveværelser i hovedhuset. Stort badeværelse med boblebad og sauna, samt et mindre gæstetoilet. I husets flotte anneks er der yderligere et dobbeltværelse samt badeværelse med gulvvarme, altså i alt 8 sovepladser, 2 badeværelser og et gæstetoilet.
Husets centrale opholdsrum er pænt indrettet med gode og komfortable møbler, brændeovn og fladskærms-TV. Der er trægulve overalt. Veludstyret køkken med bl.a. opvaskemaskine, der er i åben forbindelse med stue og spisestue. Hvad enten du opholder dig i spiseafdelingen eller slapper af i sofaen, kan du nyde den smukke udsigt over området.
Udendørs bruser og udekøkken
Dette førsteklasses sommerhus har et stort isoleret redskabsrum, hvor der er god plads til medbragt fiskegrej eller lignende. Her er også indrettet et fint lille udekøkken samt udebruser, som kan benyttes fra april til november. Begge dele helt afskærmet og med gode læforhold.
Perfekte forhold for lystfiskeren
I Årgab er der muligheder for lystfiskeri i den nærliggende put-and-take sø og i Hvide Sande er der fine forhold for lystfiskerne på molerne. Herfra kan du også tage en tur på havet med den lokale fiskekutter “Solea” og fange friske torsk.
Det siger vores gæster om sommerhuset E4481
Wir waren 8 Familienmitglieder, und es war viel Platz für alle, da der Anbau (Appartement) auch ein komplettes Bad incl. begehbarer Dusche hat. Die Küche ist sehr gut bestückt. Man betritt das Haus und fühlt sich hyggelig wohl durch die gemütliche Einrichtung. Der Zugang zum Strand war direkt hinter dem Haus über die Dünen – herrlich 😉
Es ist ein sehr schönes Ferienhaus
Die Lage und Aussicht ist super
Mann kann sehr schön auf den Fjord
Schauen und auf die Dünen.
Im Haus ist es sehr ruhig mann kann dort super entspannen.
Mann hat auch ein sehr schönes Bad
Und ein bequemes Sofa.
Die Betten sind top.
Gut ausgestattet Haus in traumhafter Lage.
Køkken:
Køleskab m. frostboks, fryser (100 L), microbølgeovn, opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, fladskærms-tv, parabol (danske og tyske kanaler).
Bad:
Tømmespa, 2 badeværelser (Gulvvarme), 1 gæstetoilet (Gulvvarme).
Sovepladser:
3 Dobbeltsenge, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, sauna, vaskemaskine, tørretumbler, barneseng, barnestol, trægulv i stue, trægulv i soveværelse, afskærmet terrasse, havemøbler, liggestole, grill, sandkasse, redskabsrum, Chromecast, Udebruser.
Henter data...
5.068
5.068
5.068