Book to uger i F-sæsonen og spar 25%.
Et hyggeligt sommerhus med skøn beliggenhed op til et fredet område og tæt på stranden ligger her på Nygårdsvej 35. De store åbne vidder og den lange strand er perfekte til traveture, og jeres hund vil helt sikkert elske det. Fra terrassen og stuen har I en smuk udsigt til heden og klitterne. I sommerhuset med brændeovn er der plads til 4 feriegæster.
Strand og smuk natur
Med stranden i baghaven ligger dette hyggelige sommerhus helt perfekt for en god og afslappende ferie. Lige inden klitterne og stranden ligger sommerhuset med udsigt til et stort fredet hedeareal. Det er tilladt at tage hunden med i dette sommerhus, og du har her det perfekte udgangspunkt for lange traveture i naturen og den friske luft.
Feriehuset ligger i den sydlige ende af landtangen Holmsland Klit, der, udover Vesterhavet, også ligger nær Ringkøbing Fjord. Rundt om fjorden er der gode udflugtsmuligheder. I kan bl.a. besøge havnebyen Hvide Sande, badebyen Søndervig, den gamle købstad Ringkøbing og meget andet – Her er mulighederne mange.
Hyggeligt og traditionelt
Sommerhuset er traditionelt indrettet med 2 soverum og et lille køkken i åben forbindelse med stuen. Det store sydvendte vinduesparti lukker lyset og naturen ind i stuen. Tænd op i brændeovnen og hyg dig med en god bog eller nyd den smukke udsigt til heden og klitterne. Feriehuset har også en energibesparende varmepumpe, som I med fordel kan benytte jer af til at holde en behagelig temperatur i rummet.
Sommerhuset badeværelse er flot og rummeligt. Her er der også en vaskemaskine/tørretumbler, så I har muligheden for at vaske lidt tøj eller håndklæder i løbet af ferien.
Fra stuen er der udgang til den sydvendte og afskærmede terrasse. Terrassen er naturligvis udstyret med det, du behøver for også at nyde ferien udendørs. Slap af på liggestolen eller tænd op i grillen og nyd en god middag med venner og familie.
Det siger vores gæster om sommerhuset B2542
Wir waren Anfang Mai für 3 Wochen mit unserem Hund in diesem Ferienhaus. Es hat uns sehr gut gefallen. Es liegt am Ende der Straße. Die Umgebung ist sehr ruhig. Erholung pur. Der Weg zum Strand dauert nur sehr kurz über 2 kleine Dünenabschnitte. Die Betten sind gut, der Fernseher könnte etwas größer sein. Ansonsten Natur pur, mit Rebhühnern und kleinen Hasen morgens auf der Terrasse.
Das Haus ist mit allem ausgestattet, aber sind teilweise veraltete Möbel die aber alle funktionstüchtig sind von daher völlig okay. Nur die Küchenutensilien sind sehr eng bemessen,da sie teilweise auf exakt auf 4 Stück abgezählt sind und das selbst für 2 Personen über den Tag verteilt zu wenig ist
Das Haus hat einen einfachen Standard, ist aber sauber und gut aufgeteilt. Es könnte mit ein paar Ergänzungen (z. B. Relaxsessel) deutlich aufgewertet werden. Die Lage des Hauses ist toll. Es liegt sehr hyggelig kurz vor den Dünen und der Weg über die Dünen zum Strand ist relativ kurz.
Køkken:
Køleskab m. frostboks, opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, fladskærms-tv, parabol (tyske kanaler).
Bad:
1 badeværelse.
Sovepladser:
1 Dobbeltseng, 2 Enkeltsenge
Øvrige:
Fiberbredbånd, vaskemaskine, tørretumbler, barneseng, barnestol, trægulv i stue, tæppe i soveværelse, varmepumpe, afskærmet terrasse, havemøbler, liggestole, grill.
Henter data...
2.968
3.978
5.418