Feriehuset beliggende på adressen Krogen 45 i Houvig indbyder med sin gode indretning og placering til hygge og afslapning for hele familien. Der er en dejlig hems, hvor børnene kan lege eller se en film på den medbragte iPad. Og mor og far vil sikkert nyde saunaen og spaen efter en lang men dejlig feriedag. Sommerhuset har plads til otte personer, og I må hjertens gerne medbringe familiens hund på ferien.
Flot feriehus med moderne og praktisk indretning
I dette feriehus kan I rigtig slappe af og tilbringe tid med familien. Der er et flot, åbent køkken/alrum, så hele familien kan hygge sig omkring madlavningen eller tilbringe sjove spilaftener sammen. Køkkenet er godt udstyret, og der er også en opvaskemaskine, så I ikke behøver at strege om opvasken, og I i stedet kan bruge ferien på sjov og gode stunder.
Der er naturligvis også en dejlig stue, hvor I kan sætte jer godt til rette og se en film og eventuelt tænde op i brændeovnen. I hele opholdsrummet er der loft til kip og synlige loftsbjælker, hvilket skaber en dejlig luft om ørene og en god rummelighed.
Nyd beliggenheden på Krogen 45 fra den dejlige, store terrasse
Feriehuset ligger i Houvig, som er et dejligt område, da det ligger ved Vesterhavet og tæt på badebyen Søndervig. Naturen er flot og kuperet, og den kan I nyde fra den dejlige, store terrasse, hvor I sikkert vil tilbringe de gode sommerdage.
Hvis solen rigtigt er fremme, så kan I også hive grillen frem og forberede et rigtigt sommerhusmåltid, eller I kan læne jer tilbage i diverse havemøbler, mens I kigger på børnene, som leger i haven. Børnene vil desuden elske både gyngestativet og sandkassen.
100 meter til stranden – sommerhus med spa og sauna
Dette sommerhus har en helt fantastisk beliggenhed på første klitrække ned til stranden. Det vil sige, at udover at have sølle 100 meter ned til stranden, så har I også en helt fantastisk udsigt ud over vandet. Det kræver derfor kun få minutters gang, og så har I nærmest fødderne i sandkanten.
Hvis I vil trække jer tilbage for en stund, så kan I nyde nogle afslappende timer i sommerhusets spa og sauna. Det kalder vi for ferie!
Det siger vores gæster om sommerhuset J6119
Es ist ein sehr schönes Ferienhaus in dem wir,7 Personen, einen schönen Urlaub hatten. Die Schlafzimmer sind gut eingerichtet, Betten okay, aber die Zimmer könnten etwas größer sein.
Der Grill ist für volle Belegung auch etwas klein. Der Kamin ist der beste, Zug, Leistung und Sauberkeit, den wir je hatten. Alles in allem ein gutes Ferienhaus in bester Lage zum weiterempfehlen.
Wohnliche und funktionelle Einrichtung, alles vorhanden was man braucht. Manches ist etwas in die Jahre gekommen. Heizung/Klimatisierung könnte einen Innovationsschub vertragen.
Ein sehr ruhig gelegenes Reetdachhaus. Sehr nah am Strand gelegen: man muss nur über eine Düne gehen. Man kann das Meeresrauschen hören. Sehr viel Platz im Wohnzimmer mit ansprechender Ausstattung: zwei Ledersofas und zwei Ledersessel. Mit dem vorhandenen Ofen sehr gut zu beheizen. Grosse gut windgeschützte Terrasse.
Køkken:
Køleskab, fryser (100 L), microbølgeovn, opvaskemaskine.
Stue:
Brændeovn, fladskærms-tv, parabol (tyske kanaler), dvd, radio.
Bad:
Tømmespa, 2 badeværelser (Gulvvarme).
Sovepladser:
2 Dobbeltsenge, 4 Enkeltsenge
Øvrige:
Gratis trådløs internet, sauna, vaskemaskine, tørretumbler, barneseng, barnestol, klinker med gulvarme i stue, trægulv i soveværelse, afskærmet terrasse, havemøbler, liggestole, grill, sandkasse, gynge, redskabsrum.
Henter data...
7.628
7.628
7.628