Sydvej 7 ligger kun 150 meter fra Vesterhavet. I det hyggelige sommerhus kan bo op til 6 personer, og hunden er også velkommen. Nyd samværet, naturen og stranden. Med Vesterhavet som nabo har I alle muligheder for at nyde udelivet ved vestkysten.
Hygge og samvær
I sommerhuset på Sydvej 7 er de 70 kvm hensigtsmæssigt indrettet. Det åbne køkken i forbindelse med stuen gør, at I alle kan være sammen, uanset om nogle laver mad, og andre hygger i sofaen ved varmen fra brændeovnen. Fra stuen kan I nyde den flotte udsigt ud over det vestjyske klitlandskab, og hele tiden føler jer tæt på havet. Hyggelige snakke, spændende spilaftener, fælles madlavning – når I først er kommet, vil I ikke hjem igen.
I de 3 soveværelser kan I sove i komfortable senge med lyden af Vesterhavet som baggrundstæppe. Bemærk, at vesterhavsluften gør noget godt for nattesøvnen.
Udendørslivet
På terrasserne ved sommerhuset kan I nyde morgenmaden, eller I kan slappe af i de komfortable havemøbler. Tænd op i grillen til aften, og nyd et lækkert grillmåltid sammen, imens skyggerne bliver lange. Benyt de charmerende små stier gennem klitterne, I kan stadig nå at opleve solnedgangen i Vesterhavet – hvilket er en imponerende oplevelse – hver gang.
Der er kun 200 meter til den nærmeste indkøbsmulighed, og på få minutter kommer I til feriebyen Vejers Strand med små, fine forretninger.
Lejes ikke ud til ungdomsgrupper.
Ferie i Vejers
Vejers er en af de små feriebyer langs Vesterhavet. Her kan man køre i bil helt ned på stranden, så pak for eksempel en læskærm og en madkurv, og spis frokost på stranden. Elsker I naturoplevelser, må I huske at tage kikkert med. Vejers ligger i et fantastisk område med kronvildt, ræve, harer og masser af trækfugle. Der er klitplantager, egekrat og Filsø Naturgenopretning lige i nærheden. På denne lokation går man ikke ned på naturoplevelser, og med havet som nabo kan man også have den perfekte badeferie, når vejret tillader det.
|