Esmark Feriehusudlejning
+45 69 15 96 11
[email protected]
esmark.dk
esmark.de

Hus G5520, Anker Eskildsens Vej 118, Nr. Lyngvig

På Anker Eskildsens Vej 118 i Nr. Lyngvig finder I dette charmerende stråtækte sommerhus på 106 m² – perfekt til jer, der rejser op til 6 personer sammen og søger et hyggeligt fristed ved Vesterhavet. Sommerhuset er ideelt til en afslappende ferie tæt på både hav og fjord.

Sommerhus med brændeovn på Anker Eskildsens Vej 118

I sommerhuset bliver I mødt af et lyst og praktisk indrettet opholdsrum med synlige træbjælker, en charmerende vindeltrappe og en brændeovn, der spreder varme på blæsende dage. Det åbne køkken ligger i direkte forbindelse med stuen og er udstyret med alt, hvad I skal bruge til madlavningen – inklusiv opvaskemaskine. Omkring spisebordet er der god plads til både måltider og lange spilleaftener.

Badeværelset er enkelt indrettet og med gulvvarme som et ekstra komfortelement. I alt har sommerhuset 3 soveværelser, hvoraf 2 er placeret i stueplan og ét i overetagen. På førstesalen finder I 2 enkeltsenge – et oplagt valg for børn, der får deres egen lille hyggekrog til leg, afslapning og drømme. Et praktisk depotrum med vaskemaskine og separat fryser på 80 liter gør sommerhuset velegnet til længere ophold.

2 terrasser, naturgrund og plads til leg

Fra stuen er der direkte udgang til en overdækket terrasse, hvor I kan nyde frisk luft og udendørs måltider – også når vejret viser sig fra sin mere ustadige side. Derudover findes en helt indhegnet terrasse, hvilket især er en fordel, hvis I har hunde eller små børn med. Her må I tage op til 2 hunde med på ferien. Den 1.400 m² store naturgrund giver god plads til at lege, boltre sig eller bare finde ro med en god bog i solen.

Kommer I i elbil, er der mulighed for opladning direkte ved sommerhuset – nemt og bekvemt. Husk blot at medbringe eget ladekabel.

Nr. Lyngvig – storslået natur, bred strand og ikonisk fyrtårn

Cirka 1,5 kilometer fra sommerhuset venter Vesterhavets brede sandstrand – oplagt til gåture, drageflyvning og friske dukkerter. Ringkøbing Fjord og den lille lystbådehavn ligger endnu tættere på og indbyder til rolige ture i naturen. Landskabet omkring jeres feriehus i Nr. Lyngvig er åbent, råt og betagende – med højt til himlen og vinden i håret.

Et besøg ved Lyngvig Fyr er næsten et must – det rejser sig ikke langt fra sommerhuset og belønner jer med en fantastisk udsigt over både klitter, hav og fjord efter en tur op ad den smalle vindeltrappe. Uanset om I er til cykelture eller lange gåture, venter der jer autentiske naturoplevelser og fredelige stunder væk fra hverdagens tempo.

Hus info 2025

Soverum:   
Grundareal: 0 m²  
Sovepladser:   
Indkøb: m  
Boligareal:
Byggeår:
Strand: m
Husdyr: Ja, max



Bestil huset nu på www.esmark.dk. Indtast husnummer G5520 i kvik søg boksen på forsiden.
 

Bestil huset nu på www.esmark.dk. Indtast husnummer G5520 i kvik søg boksen på forsiden.

14. 12. 2025