Esmark Feriehusudlejning
+45 69 15 96 11
[email protected]
esmark.dk
esmark.de

Skiftedag: SøndagHus J6524, Skovdalen 14, Houvig

Drømmer I om at holde ferie ved den jyske vestkyst, og er I på udkig efter et unikt og lækkert sommerhus? I så fald kunne Skovdalen 14 i Houvig bestemt være en oplagt mulighed. Sommerhuset ligger kun 400 meter fra Vesterhavet og har en helt unik indretning, som bare skal opleves. Sommerhuset har en skøn træterrasse, hvor der findes både udebruser, bålplads, hængekøje samt trampolin.

Unik indretning med eksklusivt udtryk her på Skovdalen 14

Lige fra ankomsten på adressen Skovdalen 14 fornemmer I et fantastisk og helt igennem specielt sommerhus, opført i kvalitetsmaterialer fra top til bund. Sommerhuset er fordelt på 120 m2 og rummer plads til 6 personer. Det skønne køkken med loft til kip og de store glaspartier mod den overdækkede terrasse gør, at terrassen nærmest trækkes ind i rummet.

Sommerhuset har en helt unik indretning og de store Velux ovenlysvinduer tillader sollyset at strømme ind i feriehuset. Der er 3 soverum med dobbeltsenge og et flot badeværelse med badekar samt gæstetoilet. I stuen finder I bl.a 2 indbyggede biobrændere, hvor I kan sidde og slappe af og nyde flammerne i pejsen efter en dejlig spadseretur på stranden. 

Feriehuset indeholder alle de moderne faciliteter, der skal til for at lette hverdagens gøremål på ferien, såsom vaskemaskine, tørretumbler og opvaskemaskine. Der er genveksanlæg og luft-til-vand varmepumpe med vandbåren gulvvarme i alle rum, som altsammen er med til at holde energiforbruget på et lavt niveau.

Skøn afskærmet træterrasse med bålplads, udebruser og hængekøje

Sommerhuset på Skovdalen 14 er opført i 2019 og ligger på en 1319m2 stor naturgrund. Der er en stor, skøn afskærmet træterrasse, som omgiver hele feriehuset, og som noget helt specielt er der en integreret bålplads, hvor I kan sidde og hygge. Både grill og havemøbler står til rådighed på terrassen, hvor der også er en hængekøje under solsejlet, som i dén grad indbyder til en middagslur.

Efter en gåtur ved stranden kan I skylle sandet af under sommerhusets udebruser, der kan benyttes fra april til november.

Placeret i et smukt naturområde

Placeringen i det skønne og rolige naturområde Hougvig er nærmest perfekt. Her er fred og ro og samtidig er der kun 10 minutter på cykel til Søndervig, hvis I er til det pulserende turistliv med butikker, spisesteder og vandlandet Lalandia. Ikke langt herfra finder I desuden golfbane, put-and-take sø og lokale gårdbutikker med specialvarer.

Hus info 2025

Soverum: 3  
Grundareal: 1,319 m²  
Sovepladser: 6  
Indkøb: 2500 m  
Boligareal: 110 m²
Byggeår: 2019
Strand: 400 m
Husdyr: Nej



Bestil huset nu på www.esmark.dk. Indtast husnummer J6524 i kvik søg boksen på forsiden.
 

Bestil huset nu på www.esmark.dk. Indtast husnummer J6524 i kvik søg boksen på forsiden.

20. 10. 2025