Esmark Feriehusudlejning
+45 69 15 96 11
[email protected]
esmark.dk
esmark.de

Skiftedag: LørdagHus H5166, Havklitvej 70, Klegod

Midt i Klegods lyngklædte hede ligger dette sommerhus med plads til 6 personer. Sommerhuset har i 2020 gennemgået en totalrenovering og er lyst og indbydende indrettet med blandt andet brændeovn, varmepumpe og et lækkert wellnessbadeværelse med sauna og badekar. Der er flere skønne, læfyldte terrasser rundt om feriehuset, og kun 650 meter til stranden.

Hold ferie med op til 6 personer i indbydende, totalrenoverede omgivelser

Det sorte træhus på Havklitvej 70 er et super valg til en afslappende ferie ved Vesterhavet med op til 6 personer. Det 101 kvadratmeter store feriehus har i 2020 gennemgået en omfattende renovering og fremstår lyst og indbydende, og indretningen er både moderne og med fokus på komfort.

Sovepladserne fordeler sig på tre gode soveværelser med dobbeltsenge, og 2 badeværelser med gulvvarme sikrer, at der ikke opstår lange køer til brusebadet om morgenen. Sommerhusets hjerte er det åbne køkkenalrum, der indbyder til masser af hyggelige feriestunder i godt selskab, mens ilden i brændeovnen knitrer i baggrunden.

Lækker wellnessafdeling med badekar og sauna

Trænger I til at komme helt ned i gear og tanke ny energi på ferien, kan I søge mod det største af feriehusets badeværelser. Det er nemlig indrettet med sin egen lille wellnessafdeling – med et stort badekar og med adgang til husets sauna, som både kan tilgås fra badeværelset og terrassen. Her kan I virkelig på mest afslappende vis nyde feriefreden, langt væk fra hverdagens stress og jag.

Sommerhuset er desuden udstyret med en energibesparende varmepumpe, som holder omkostningerne nede og sikrer jer et behageligt indeklima hele året rundt.

Læfyldte terrasser med god udsigt, indgang til sauna og udendørs bruser

Rundt om ferieboligen finder I flere skønne, læfyldte terrasser. Fra alrummet mod syd er der udgang til en stor overdækket og afskærmet terrasse, som gør det muligt for jer at trække frisk luft og nyde omgivelserne i det meste slags vejr. Den omkringliggende hede er altid et betagende syn, og i sensommeren blomstrer lyngen.

Med endnu en afskærmet terrasse på den modsatte side af sommerhuset kan I dagen lang finde en solrig krog, og herfra er der også indgang til saunaen. Efter en wellness-stund i den varme sauna kan I skylle jer under den fine udendørs bruser, som er tilgængelig fra april til november.

Skøn beliggenhed i Klegod – for enden af en stikvej og 650 meter fra havet

Beliggenheden i Klegod er rigtig skøn. I kommer til at bo for enden af en stikvej, midt i det smukke hedeområde og kun 650 meter fra det brusende Vesterhav, som altid er en mægtig oplevelse. Der er altså ikke langt til den nærmeste strandopgang, og Klegods brede sandstrand indbyder året rundt til lange gåture, og til de helt friske, måske en kølig dukkert – efterfulgt af en tur i saunaen eller badekarret.

I den lille by Søndervig finder I den nærmeste indkøbsmulighed, og derudover byder byen på diverse forretninger, spisesteder og aktiviteter for store som små. Den populære ferieby ligger kun et par kilometer væk, og I kan enten tage bilen eller hoppe på cyklen og tage turen til centrum via de gode cykelstier gennem klitlandskabet.

Hus info 2025

Soverum: 3  
Grundareal: 2,001 m²  
Sovepladser: 6  
Indkøb: 3500 m  
Boligareal: 101 m²
Byggeår: 1978
Strand: 650 m
Husdyr: Nej



Bestil huset nu på www.esmark.dk. Indtast husnummer H5166 i kvik søg boksen på forsiden.
 

Bestil huset nu på www.esmark.dk. Indtast husnummer H5166 i kvik søg boksen på forsiden.

19. 10. 2025